За последния мандат на ЕП българските евродепутати са провели 345 срещи с лобисти
От пациентски организации, софтуерни колоси, енергийни компании до посолства - за последния 5-годишен мандат на Европейския парламент българските евродепутати са провели минимум 345 срещи с представители на групи по ползи.
Това излиза наяве от информацията в Европейския указател за бистрота .
В него наложително са вписани лобистките компании и представителите на ползи, чиято цел е да въздействат върху правенето законодателство в европейските институции.
4 мин. Източник на Би Би Си: Ружа Игнатова може да е плащала на Таки до 100 000 евро на месец за отбрана 2 мин. 37-годишен с прякор Мушамата е дрифтаджията, аварирал на трамвайните линии в София (ВИДЕО) 5 мин. Шест часа пердах с юмруци и ритници: Мъж преби грубо брачната половинка си 2 мин. Двойка изтегли с въдица с магнит сейф, цялостен с пари 3 мин. „ Пускаха ракети, само че без резултат “: Какви са вредите от градушката? 2 мин. Засякоха автомобил с 221 км/ч по Автомагистрала „ Тракия “ 4 мин. Източник на Би Би Си: Ружа Игнатова може да е плащала на Таки до 100 000 евро на месец за отбрана 2 мин. 37-годишен с прякор Мушамата е дрифтаджията, аварирал на трамвайните линии в София (ВИДЕО) 5 мин. Шест часа пердах с юмруци и ритници: Мъж преби грубо брачната половинка си 2 мин. Двойка изтегли с въдица с магнит сейф, цялостен с пари 3 мин. „ Пускаха ракети, само че без резултат “: Какви са вредите от градушката? 2 мин. Засякоха автомобил с 221 км/ч по Автомагистрала „ Тракия “Добрата процедура изисква представителите в Европейския парламент да вписват в него всички срещи, които са провели.
Докато за евродепутатите указател има, за народните представители подобен няма. Проектозакон, който планува базата данни, е квалифициран от Министерството на правораздаването, само че не е обсъждан и гласуван в Народното събрание.
Правилата ще са част от европейското законодателствоКинга Вуйтович е лобист в Брюксел от пет години. Обяснява, че работата ѝ не включва нито вечери, нито носене на куфарчета с пари.
Снимка: Kinga Wójtowicz, персонален списък
„ Всъщност нямам куфарче. Това е неправилна визия. Гордея се, че плановете, по които работя, не са нездравословни за природата, за обществото. Работя за подобряването на живота на лекуването на пациентите “, изясни пред bTV Кинга Вуйтович, шеф в лобистка компания.
Всяка записана организация би трябвало да показа лист с лобисти, които да имат достъп до Европейския парламент. Оповестява се какъв финансов запас една компания отделя за лобистка активност.
„ Всяко едно евро, което се отделя за провеждането на среща със законодател, би трябвало да бъде заявено. Всичко е транспарантно и всеки има достъп до регистъра в и отвън Европейски Съюз. Това оказва помощ и на политиците да знаят какъв брой запаси отделя съответна компания за лобистка активност “, посочи тя.
Не всяка среща с политик значи, че предлагането на лобиста ще бъде изпълнено.
„ Зависи от съответния политик да реши на основата на другите срещи, които е провел с разнообразни лобисти, каква е истината и кои тези са най-близки до техните “, добави Вуйтович.
А в сърцето на Европа се преплитат голям брой ползи. Само през 2023 година софтуерните компании са отделели 113 милиона евро за лобизъм около цифровата политика на Съюза.
„ Има лобисти, които работят с тютюневата промишленост. Има лобисти, които работят с фармацевтични компании, само че има доста лобисти, които работят с пациентски организации, които работят за фермери или за деца, страдащи от редки болести “, добави тя.
Търсим отговори по основните за бъдещето на България и Европа тематики и въпроси„ Всяка една сфера, за която можете да се сетите, е показана в Брюксел. Всеки район на Европейския съюз е показан в Брюксел. Всеки работи за избран интерес. Зависи от лобистите да дефинират какъв е техният етичен кодекс “, сподели още шефът в лобистка компания.
За лобистите имиджът е най-важният. Ако лобистка компания не се преценява с Регистъра за бистрота може да получи възбрана за срещи в Европейския парламент, надлежно неспособност за срещи с евродепутати. В регистъра са вписани 54 български организации или сдружения.
Подобни правила към момента не са въведени във всички страни членки на Европейски Съюз. В Германия указател е въведен през 2022 година. Глобата за нарушение на разпоредбите му е сред 20 хиляди и 50 хиляди евро.
Продължи да четеш